Sprawdź ofertę Złotemysli.pl
|
|
Czy nadmierne pocenie może dotyczyć całego ciała?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi - tak! Pocenie poszczególnych partii ciała to cecha indywidualna. Mówiąc o nadmiernej potliwości często mamy na myśli pocenie się pach lub ogólnie całego ciała.
Często jednak mamy do czynienia z intensywnym poceniem się poszczególnych, mniej lub bardziej typowych miejsc. Omówmy te najpopularniejsze
Pocenie się stóp
Problem przykry, ale bardzo częsty. Oprócz kłopotliwych plam potu na skarpetkach, bardzo częstym skutkiem ubocznym nadmiernego pocenia się stóp jest przykry zapach. Nietrudno tu o krępujące sytuacje, szczególnie kiedy musimy zdjąć buty, np. u znajomych.
Najlepszym sposobem na pocenie się nóg jest dobry dezodorant antyperspiracyjny do stóp, bawełniane skarpetki oraz przewiewne obuwie. Poza tym, możemy używać specjalnych środków neutralizujących zapach, który po pewnym czasie może mieć swoje źródło nie w naszych stopach, ale w samych butach.
Aby zapewnić optymalne warunki wewnątrz buta, można też wypróbować specjalne cynamonowe wkładki do butów.
Pocenie się rąk
Przypadki nadmiernego pocenia się dłoni najczęściej mają podłoże nerwowe. Trudno jednak, żebyśmy nie denerowowali się np. w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lub ważnego egzaminu.
W niektórych sytuacjach spocone ręce to poważny problem. Nie zawsze możemy przecież bezceremonialnie wytrzeć dłoń o spodnie, a następnie podać ją rozmówcy. Pocenie się rąk można wprawdzie ograniczyć poprzez używanie specjalnych dezodorantów dostępnych w aptekach, zawierających m.in. talk. Mimo wszystko potliwość dłoni wciąż pozostaje dość trudną i krępującą przypadłością.
Pocenie się głowy i twarzy
Pocenie się głowy to wcale nie tak rzadko spotykany objaw. Może wynikać z genetycznych uwarunkowań do pocenia akurat skóry głowy. Czasami zdarza się, że występuje w dość charakterystycznych sytuacjach, np. w czasie spożywania gorących lub pikantynych potraw (w ostatnim przypadku mamy też często do czynienia z poceniem się "wąsów").
Podobnie sytuacja wygląda z obfitym poceniem się na twarzy. Kropelki potu na czole to nic przyjemnego. W dodatku, poza chusteczką do wycierania, nie mamy wielu środków na zwalczanie tego rodzaju potliwości. W przypadkach najbardziej uciążliwych, warto zgłosić się jednak z tym problemem do lekarza.
Pocenie się pach, pleców i reszty ciała
Pocenie się pach i pleców to zjawisko najbardziej "normalne" i najczęściej spotykane. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadkach zbyt silnej potliwości tych miejsc, powinniśmy pozostawać bierni.
Skuteczne zwalczanie tego rodzaju pocenia jest jak najbardziej możliwe. Dobry dezodorant, odpowiednie ubranie i higiena osobista to połowa suksesu. W przypadkach skrajnych, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Dodatkowo, trzeba pamiętać o odpowiednim stylu ubierania się. Nie zakładajmy zbyt dużo warstw, żeby zamaskować mokre plamy pod pachami czy na plecach. W ten sposób uniemożliwiamy skórze swobodną wentylację i pogłębiamy problem. Zamiast tego, szukajmy takich ubrań, na których ewentualne mokre plamy nie będą widoczne.
Przejdź do bazy artykułów: na temat pocenia się >>>
|
|
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że zawodowi sportowcy, np. koszykarze w ciągu jednego intensywnego treningu są w stanie wydzielić kilka litrów potu? Nic dziwnego, że niektorzy z nich grają w opaskach na glowę, chociaż są ogoleni na łyso. Po prostu, pocą się tak mocno, że bez opaski pot sływałby im do oczu...
|

Masz pytanie lub uwagi? Prosimy o e-mail na adres:
sucho@sucho.pl
|